Yacht-Master Eta Saat


 • Rolex, 1905 yılında kurulan, kol saati ve aksesuar üretimi yapan merkezi Cenevre’de kurulu bir İsviçreli saat üreticisi olan bir firmadır. En büyük lüks saat üreticisi olarak nitelendirilen Rolex, günde yaklaşık olarak 2.000 saate yakın üretim yapmaktadır. Tüm bu lüks üretimin arasında Rolex hayatımızın her anında yanımızda olacak saatler üretmiştir. İlk olarak 1926 yılında ilk su ve toz geçirmez saat olan Oyster modelini üreten Rolex bu modelde optimum koruma sağlayarak saatin kasasını hermetik bir yapıyla kaplamıştır. 1945 yılına gelindiğinde kadran üzerindeki pencereden tarihi gösteren ve ilk otomatik kurmalı kol saati olan Datejust modelini sunmuştur 1953’te ise 100 metre (330 fit) derinliğe kadar su geçirmeyen ve bilinen ilk dalgıç saati olan Submariner’i çıkarmıştır.

   

  1955 yılında pilotları düşünerek geliştirilmiş GMT-Master modeli aynı anda iki farklı zaman dilimini aynı saat üzerinde birleştirmiştir. 1992 yılına gelindiğinde Rolex, yelkencilik dünyası ile arasındaki bağları kuvvetlendirmek için Oyster Perpetual Yacht Master modelinin doğumunu müjdelemiştir.  Rolex, dünyada mekanik bir hafızaya sahip programlanabilir geri sayımla donatılmış ilk saati olan Oyster Perpetual Yacht-Master II modelini kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

   

  Yüksek hassasiyetli ve prestijli saatlerden oluşan Rolex’in geniş bir çeşitliliğe sahip profesyonel ve klasik modelleri arasında her bileğe yakışacak bir saat vardır. Biz de bu yazımızda “Açık Denizlerin Saati” olarak nitelendirilen Yacht- Master modelinin serisini ele alıp tanıtacağız.

   

  Rolex Yacht-Master (Açık Denizlerin Saati)

   

  1950’li yıllardan beri Rolex ve su sporları arasında devam eden sağlıklı bir bağ bulunmaktadır. Rolex, Submariner modeli ile dünyanın ilk dalış saatini üreten İsviçreli firma olarak tarihe geçmiştir. Sea- Dweller modeli ile Mariana Çukuru ‘nun en derin noktasına kadar inilmiştir. Deneysel amaçlarla üretilen bu kol saatleri derin deniz basınçlarına uyum sağlayabilmek amacıyla piyasaya sunulmuştur. Yacht-Master modeli 1992 yılında yelken sporcuları için Rolex tarafından satışa sunulmuştur. Farklı kasa modelleri ile hem ince hem de kalın bileklere uyum sağlayabilen Rolex Yacht-Master’ın 29 mm, 35 mm, 37 mm ve 40 mm kasa büyüklüğüyle üretilmiştir.

   

  Yacht-Master modelinde materyal olarak everose altın ve Rolex’in Rolesor olarak adlandırdığı paslanmaz çelik ve sarı altının birlikte kullanıldığı çift renkli (bicolor) arasında seçim yapılır. Tabi bu seçeneklerin yanı sıra ek olarak sadece Yacht-Master modeline özel olarak kullanılan platin ve paslanmaz çelik kombinasyonu da bulunur. Rolex tarafından bu özel kombinasyon Rolesium olarak adlandırılır. Yacht-Master’ın Rolesium modelinde kasa ve üç sıralı Oyster bilezik paslanmaz çelikten imal edilirken, bezel ve kadran platinden imal edilir. Yacht- Master’ın bezeli iki yöne de dönmektedir ve bu yüzden sadece saat yönünün tersine (dalış güvenliği sebebi ile) dönen bir bezele sahip olan Submariner modelinden ayrılmaktadır.

   

  Rolex, tarih göstergeli olan 3135 mekanizmasını Yacht-Master modellerinde kullanmıştır. Rolex 2005 yılından beri bu mekanizmada mavi parachrom pandül yayı kullanmaktaydı. Rolex tarafından 5 yılı aşan bir süre ile araştırılan ve geliştirilen bu yay Niyobyum ve Zirkonyum alaşımından üretilmiştir daha sonra da kullanıma sunulmuştur. Bu yay, içinde kullanılan alaşım sayesinde manyetizmadan etkilenmemektedir. Bu yay insan saçından daha ince bir yapıya sahiptir ve diğer yaylara göre sarsıntılara karşı 10 kat daha dayanıklıdır.

   

  Rolex’in ürettiği tüm modellerde olduğu gibi Yacht-Master modelinde de İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından verilen sertifikaya sahiptir. Rolex saatlerinin kadranlarında yer alan Superlative Chronometer yazısı, saatlere zorlu testler uygulandığını ve saatlerin bu testleri sadece günde iki saniye sapmayla çalıştığı anlamına gelir.

   

   

  Yacht- Master Alacaklara Tavsiyeler

   

  Bu saati 100 metre olan havuz ve deniz derinliklerinde takabilir ve gönül rahatlığı ile yüzebilirsiniz.

  Saatin yapımında platin ve altın gibi kıymetli ve seçkin materyallerin kullanılmış olması onun değerini daha da arttırmakta ve yaz kulübü için vazgeçilmez bir saat olmaktadır.

  Hem kadın hem de erkek bileğine uygun olan 29-40 mm arasında değişen kasa çapı büyüklüğüne sahiptir.

  Everose altından imal edilen Yacht- Master modeli özellikle tarz sahibi ve şık görünmeyi seven kadınlar için en ideal aksesuarların başında gelir. Tabi bu durum sadece kadınlara özgü değildir. Erkekler de Everose altından imal edilen bu lüks saatleri bileklerinde taşıyabilir ve kıyafetleri ile kombin oluşturabilirler.

  Eğer yat kulübü ve tekne dışında Rolex Yacht- Master kullanmak istiyorsanız Rolesiumdan imal edilen modellere de göz atabilirsiniz. Platinden ve paslanmaz çelikten üretilmiş olan bu modeller hem sportif hem de zarif tasarımıyla ofiste ve gündelik yaşantınızda bileğinizde taşımanız gereken en ideal saatttir.

  Bütün Tolex marka kol saatlerinde olduğu gibi Yacht- Master’ın bütün modellerinin de değeri çok iyi korunmaktadır.

   

   

  Açık Denizlerin Saati Yacht- Master’ın Özellikleri

   

  Oyster Profesyonel saatlerinin ruhuna tamamen yansıtan Yacht Master II modeli seçkin ve cesur denizcilerin karakteriyle özdeşleşir. Ayrıca Regatta kronografın göstergelerinin açık olması, Rolex’in ayrıntılara ne kadar önem verdiğinin kanıtı olarak düşünülenebilir.

  Regatta kronografı anında senkronizasyon ve sahip olduğu benzersiz mekanik hafızalı programlanabilir geri sayım özelliği ile hem tecrübeli denizcilere hem de yatçılık tutkunlarına hitap eder.

  Bütün yarışlarda olduğu gibi yat yarışlarında en önemli şey hassas zamanlamadır. Emsali görülmemiş mekanik bir işleve sahip olan Yacht- Master II: kaptanların yarışın resmi başlama prosedürünü doğru bir şekilde takip etmesini ve zamanlamasını sağlayan 1 ile 10 dakika arasındaki geri sayımı programlayabilme özelliğine sahiptir.

  Saatin çerçevesinin işlevselliğini ve amacını yeniden tanımlayan Rolex, mükemmelliğin zirvesine ulaştı. Normalde çerçeveler dahili mekanizmadan ayrı olarak çalışırlar ancak Yacht Master II modelinde regatta kronografının Ring Command çerçevesi dahili mekanizma ile birlikte çalışır haldedir.

  Mekanik bir bileşen olarak mekanizmaya bağlanan çerçeve, programlanabilir bir geri sayım anahtarı olarak hareket eder, yarış başlama anını ayarlayabilir ve senkronize edebilir.

  İşlevsel olarak harikalar yaratan Yacht Master II modeli, karmaşık tasarıma tezat oluşturan bazit bir kullanımı vardır.

  Yacht Master performans ve karakteri bir araya getirerek hem yelkenlilerin hem de denizlerin hakimi olmaya ant içmiş gibidir. Bu model dayanıklılığı, sağlamlığı, şıklığı ve su geçirmez özelliği sayesinde su sporları ve özellikle yelkenciler için birebir bir saat olma özelliği taşır.

   

   

  Orijinal Rolex Yacht Master Saat Mi Yoksa Replika Rolex Yacht Master Saat Mi?

   

  Rolex saatler ile alakalı bilinmesi gereken önemli bir detay bulunmaktadır. O da orijinal Rolex saat fiyatlarının dudak uçuklatıcı cinsten olmasıdır. Kabul ediyoruz mükemmel bir saat yapmışlar ancak bir saate yüzbinlerce lira vermek ne kadar doğru tartışılır. Oysa aynı kalite, şıklık ve su geçirmezlik özelliğine sahip olan A+++ kalitesinde üretilen replika saatleri öyle mi?

   

  Resmen cebinizi düşünen bir dost gibi. Üretilen her imitasyon saat gerçeğini birebir yansıtmakta ve asla orijinalinden ayrılmamaktadır. Eğer sizde her an yanımda olacak bir Rolex saatim olsun ama param da cebimde kalsın diye düşünüyorsanız doğru sitedesiniz demektir.

Yukarı Git
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır