Seamaster Eta Saat


 • Denizlerin Yegane Efsanesi: OMEGA Seamaster

   

  Omega markasının Seamaster modeli piyasaya sunulduğu ilk günden itibaren tüm dünyada büyük bir yankı uyandırmış ve dünyanın en tanınmış dalış saatlerinden biri olmayı başarmıştır. Seamaster koleksiyonunda metro tasarımlı saatlere oldukça fazla yer verilmesinin yanı sıra modernlik ve yenilikten vazgeçmeyenler için de modern araç saatleri de bulabilmek mümkündür. Tüm bu opsiyonların yanı sıra Omega, vintage saat seçeneği ile de ürün yelpazesini genişletmiştir.

   

  Birden Fazla Dalış Saati Varyasyonu

   

  İsviçreli lüks ve modern saat üreticisi olan Omega’nın günümüzde üretmeye devam ettiği Seamaster, markanın bilinen en eski model serisi olma özelliğini taşır. Bu model 1948 yılından bu yana bu isimle üretilmekte ve anılmaktadır. Şirketin sahibi Louis Brandt yaklaşık 100 yıl önce büyük bir tutku ile saat tasarlamaya, üretmeye ve bunları ihraç etmeye başladı. 1932 yılında piyasaya sunulan Marine modeli dörtgen kasaya sahip ilk dalış saati olma özelliğini taşımaktadır. Bu model Seamaster modellerinin ilk varyasyonu olmak ile birlikte bu koleksiyonun tasarlanmasında öncü olmuştur.

  İsviçreli şirket zaman içerisinde bu koleksiyona yeni modeller ekleyerek zenginleşmesini sağlamıştır. Seamaster 300’den sonra Aqua Terra 150 M, Planet Ocean 600 M, Bullhead, Ploprof 1200 M. ve Diver 300 M’yi koleksiyona katmış ve her modeli kendine has bir tasarım ile kullanıcıların beğenisine sunmuştur. İster yelken ister sörf yaparken ya da şnorkel ile dalış yaparken veya kano ile gezerken Seamester koleksiyonunda bulunan saatleri gözü kapalı takabilirsiniz. Bu model saatlerin 150 metreye kadar (15 bar) su geçirmezlik özeliği bulunur. Tabii Seamaster saatlerinin asıl amacı çok derin sularda bile sizlere zamanı göstermektir.

  İşlevsel olarak oldukça kullanışlı ve sağlam olan bu model, profesyonel dalgıçlar ve dalış sporu yapanlar için su altı alemine güvenle yolculuklarına devam etsinler diye 20 bar ve üstü basınca dayanacak biçimde tasarlanmıştır. Model bazında bakıldığında; Bullhead ve Aqua- Terra modelleri 150 metreye (15 bara) kadar, yeni çıkmış Seamaster modelleri ise daha derin sularda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

   

  Omega SA Kimdir?

   

  Merkezi İsviçre’de bulunan lüks bir saat üreticisidir. Olimpiyat oyunlarının resmi sponsoru olan işletmenin sahibi Swatch Saat Grubudur. Omega markası dünyada tek bir gelir grubuna hitap eden tek saat markası olma özelliğini bünyesinde barındırır.

   

  Omega SA Nasıl Bir Markadır?

   

  Swatch Saat Grubu’nun bünyesinde bulunan ve 1848 yılında elit kategorideki insanları hedef alan bir saat markasıdır. Saatlerin üzerinde uygulanan dayanıklılık testlerinde, birlikte yarıştığı bütün ulusal ve uluslararası saatleri geride bırakmıştır.

  Yapılan testlerde diğer saatlerin 21 gün sonunda hurdası çıkmışken Omega saatlerinin 6 ay 20 gün boyunca bu teste dayanmış olduğunu ve bu dalda bir dünya rekoruna sahip olduğunu söyleyebiliriz. İçinde bulunan mekanizma sayesinde omega saatin üretildiğinden itibaren minimum 50 sene boyunca ilk alındığı gün gibi çalıştığı kanıtlanmıştır.

   

  Seamaster’ın Tarihi

   

  1926: Diğer sualtı saatlerinden farklı olarak tasarlanıp seri halde üretime başlanmış ilk saat Omega Marine’dir

  1937: İsviçre saat laboratuvarı 13,5 atm basınca kadar Marine modelinin dayanıklı olduğunu test etmiş ve onaylamıştır. 13,5 atm yaklaşık olarak 135 metre derinliğe denk gelmektedir. O dönemlerde böyle bir kol saatinin laboratuvarda test ettirilmesi ve sertifika alınması alışılmadık bir durumdur.

  1956: Omega markası Douglas DC 6’nın tasarımı ve dış gövdesine Seamaster’ı ekleyerek Kuzey Kutbu’na Atlantik Okyanusu üzerinden gönderimini sağlamıştır.

  1957: İsviçrenin Biel kentinde merkezi bulunan Omega’nın üretimini günümüzde de hala devam ettirdiği Seamaster Professional modelini tüm dünyaya tanıttı. Seamaster 300 olarak tanıtılan bu model, kısa bir zamanda tüm uzman çevrelerde büyük bir ilgiyle karşılandı. İngiliz Kraliyet Donanması’nın özel birliği olan ve aralarında Special Boat Service komandolarının da bulunduğu çok sayıda amatör ve profesyonel dalgıçlar bu modeli kullanmayı tercih etmeye başlamıştır.

  1963: Ünlü okyanus bilimci olan Jacques- Yves Cousteau da Kızıldeniz’deki Sudan açıklarında bulunan Sualtı Araştırma İstasyonu olan Precontinent 2’de yaptığı araştırma ve deneyler sırasında Seamaster saat modelini kullanmıştır.

  1970: Omega firması Seamaster koleksiyonuna yeni bir model daha eklemişlerdir: Seamaster 600. Bu model 1370 metreye kadar derinlikte çalışabildiğini laboratuvar ortamında yapılan testlerle kanıtlanmıştır. 1370 metre derinliğe ulaşıldığında 4 mm kalınlığa sahip olan saat camı ve kasası su basıncı nedeni ile içe doğru girerek saniye ibresinin çalışmasını engellemesi nedeniyle mekanizmanın çalışması durmuştur.

  Böyle bir derinlikteki saatin her santimetre karesine 140 kg basınç uygulandığı tespit edilmiştir. Seamaster 1000, Seamaster 600’den daha büyük bir modeldir ve Beaver Mark IV olarak bilinen denizaltının robot koluna monte edilmiş ve 1000 metre derinliğe kadar inmesi sağlanmıştır. Bu test sonucunda Seamaster 1000, hatasız olarak çalışmış ve Omega firması büyük bir başarıya imza atmıştır.

  1980-1990: Serbest dalış Rekorları’nda Omega markasının ürettiği Seamaster modelleri kullanılmış ve birçok rekora ev sahipliği yapmıştır.

   

  Seamaster Saatler Modellerinin Özellikleri

   

  Eta Saat modellerinden profesyonel dalgıçlar ve dalış sporu yapanlar için özel olarak tasarlanıp üretilen saat modeli olan Seamaster serisi eş ekseni eşapmana sahip mekanizmaları kullanmaktadır.

  Okunabilirlik: Deniz altı dahil tüm karanlık ortamlarda saat kadranı rahatlıkla okunabilmektedir.

  İşlevsellik: Dünya üzerinde birçok profesyonel dalgıca yol gösterici olmasının yanı sıra dalgıç saati olarak mükemmel bir tercihtir.

  Helyum Kaçış Valfi: Saatlerin montajı sırasında kasalarının içerisinde belli bir oranda hava kalır. Bu hava suyun derinliklerine inildiği takdirde sıkışmaya başlar ve bu nedenle derinliğe de bağlı olarak saatin dışı ve içi arasında bir basınç farkı oluşturur. Bu helyum kaçış valfi ile, havanın tek yönlü çıkışına izin verilmekte ve saatin kasasına ya da camına zarar verebilecek herhangi patlamadan uzak tutmaktadır.

  Antimanyetik: Yeni Seamaster modellerinde 15.000 Gauss, Co-Eksenel Ana Kronometre bulunmakta ve 1.5 Tesla’ya kadar manyetik dalgalara karşı direnecek biçimde test edilmiş ve üretilmiştir.

  Fiyat: Omega’nın Seamaster modelleri, diğer sualtı saatlerinin neredeyse yarı fiyatınadır.

  Model Seçeneği: Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Seamaster değişik model ve seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

   

  Omega Seamaster Fiyatları Ne Kadar?

   

  Modeline göre değişim göstermek ile birlikte;

  Seamaster 300 Sedna Gold: 20.000 €,

  Planet Ocean Chronograph: 19.500 €,

  Ploprof 1200M: 11.200 €,

  Aqua Terra Chronograph GMT: 9.500 €,

  Bullhead Rio Olympics: 7.600 €,

  Railmaster 1957 Trilogy: 5.700 €,

  Diver 300M Chronograph GMT: 4.200 €

   

  Omega Seamaster Modelinde Replika Saat

   

  Dalgıçların ve su sporu yapanların göz bebeği olan Seamaster serisi yukarıda görüldüğü gibi oldukça pahalıdır. Eta Saat olarak üretilen her parça replika saat orijinali ile birebir aynı özelliklere sahip olmakta ve aynı parçalar kullanılmaktadır.

  Yapı ve kullanım amacı ile bire bir aynı olan Seamaster modellerini kolunuza taktığınızda gerçeğini asla aratmayacaktır. Günümüzde Seamaster replika saatler her yaşa ve cinsiyete hitap etmekte ve her zevke uyum sağlamaktadır. Replika saatlerde saatin kalibresi ve mekanizması orijinal saatlerde olduğu gibidir ve gerçeğini asla aratmamaktadır.

   

Yukarı Git
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır