Tüm Türkiye’ye Kapıda Ödememiz mevcuttur.

Detaylı Filtre

Markalar
Stok Durumu
Fiyat Aralığı

  Breitling Eta Saat


  Breitling SA, 1884 yılında, Léon Breitling tarafından Saint-Imier merkezli olarak kurulmuş olan İsviçreli bir saat üreticisi firmadır. Günümüzde, ticari faaliyetlerinin merkezi Grechen, İsviçre’de bulunmakta olan yüksek kalitede üretim yapan firma, özellikle profesyonel havacılar için saat üretmesiyle nam salmıştır. Şirketin en büyük özelliği ise, ürettiği tüm saatlerin hammaddesini faaliyet merkezi olan İsviçre içinden temin ve tedarik etmesidir. Bu sayede, ülkesine sağlamış olduğu katma değer üst düzeydedir.

   

  Tarihsel Süreçler

   

  1884 yılında kurulduktan kısa süre sonra kurucusu olan Leon Breitling’in, endüstriyel, askeri ve bilimsel olduğu kadar sportif organizasyonlardaki artan talepleri fark etmesi üzerine kronograf yani olayların tam oluş anını tespit edebilme özelliğin, barındıran saatlerin üretimine odaklanmaya başlamıştır. 1914 yılında Leon’un vefatı üzerine aile işini oğlu Gaston devralmıştır.

   

  Babasından devraldığı mirası sürdürmeye çabalayan Gaston beklenmedik şekilde 1927 yılında vefat edince, yerine 14 yaşındaki oğlu Willy geçmiştir. Willy, yaş olarak yeterli olgunlukta olmadığından 5 sene boyunca şirket dışarıdan yönetilmiştir. Bu arada 1929 Büyük Ekonomik Buhranını atlatmayı başaran şirkette genç patron kumandayı eline almış ve 1936 yılında havacılar için siyah ağırlıklı bir model tasarlamıştır. 1938 yılında ise kurulan Huit Havacılık Departmanı ile havacılar ve havacılık sektörüne eğilmeye ciddi ağırlık vermiştir. Havacılara özel dizayn edilen Aviator 8 ve Navitimer koleksiyonları bunun en güzel örnekleri olarak belirtilebilir.

   

  Öte yandan, denizcilik alanında da kaliteli üretimler yapan marka, ürettiği ve piyasaya sunduğu Super Ocean ve Super Ocean Heritage koleksiyonları ile deniz ve denizcilik sevdalılarının gönlün fethetmeyi başarmıştır denilebilir. 1970’lerin sonunda sağlık problemleri ile boğuşan Willy’nin hayata gözlerini yummasından kısa süre önce 1979 Nisan ayında markayı ve koleksiyonlarını girişimci Ernest Schneider’e sattı. Schneider ailesi, Ernest’in oğlu Theodore Schneider, %80 hissesinin CVC Capital Partner firmasında 870 Milyon Doları’ın üzerinde bir fiyata sattığı tarih olan Kasım 2018’e kadar markayı tamamen elinde tuttu.

  Breitling yaptığı yeniliklerle, ilk otomatik kurmalı saat (1969), koronograf uzmanı olarak teknik gelişmelerde çok önemli rol oynadı.

  Breitling, ürünlerinde paslanmaz çelik ve titanyum metallerinin kullanımına ağırlık vermektedir.

   

  Popülarite

   

  1965 senesinde James Bond serilerinden biri olan “Thunderball” isimli filmed kullanılan Breitling Top Time by Q modeli filmden sonra ortadan kayboldu. 2012 senesinde insanların toplanıp otomobillerinin bagajlarında getirdikleri eşyaların satıldığı “car boot sale” adı verilen etkinlikte ortaya çıktı ve 25 Strelin’e satın alındı. Daha sonrada yapılan bir açık arttırmada 100.000 Sterlin’e satıldı.

  Uzun soluklu TV dizi serisi olan “Seinfeld”’in dizisinin ilk bölümünden son bölümüne kadar neredeyse her bölümünde, başrol oyuncusu Jerry Seinfeld, ya Navitimer ya da Chronomat koleksiyonlarından birini kullandı. Ayrıca , Charlize Theron, Brad Pitt gibi Holywood ünlülerinin de tercih ettiği, reklamlarında boy gösterdiği marka olarak da bilinir.

  Havacılık alanına özel ilgisi bulunan marka, ürünlerini 3 farklı hava disiplininde bireysel olarak teste tabii tutturmuş ve faydasını, dayanıklılığını, kalitesini perçinletmiştir. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 1 sene geçiren Scott Kelly, savaş jeti ile 1000 uçuş saatinden fazla havada kalan ve bu anlamda kadınlara rol model olan gökyüzü fatihi olarak isimlendirilen Kumandan Rocio Gonzalez Torres ve 15 yaşında ilk Dğnya Drone Şampiyonluğu’nu kazanan Luke Bannister tüm deneyimleri boyunca Breitling koleksiyonlarını kullanmışlardır.  

   

  Modeller

   

  Markanın şimdiye kadar üretmiş olduğu modeller aşağıda belirtilmiştir. Adlarından da anlaşılacağı üzere Super Ocean ve Super Ocean Heritage denizciler, dalgıçlar veya deniz sevdalıları için özel olarak,  Aviator 8 ve Navitimer ise havacılar ve havacılık tutkunları için özel olarak üretilmiş olan koleksiyonlardır. Şimdiye kadar en çok satan koleksiyonlarının ise Chronomat ve Professional olduğu söylenebilir.

  Chronomat,
  Navitimer,
  Super Ocean Heritage,
  Avenger,
  Super Ocean,
  Premier,
  Aviator 8,
  Professional,
  Galactic,
  Colt,

   

  Konu havacılık ve denizcilik olunca, her iki sektöründe içinde aktif olarak yer alan ve etkisi çokca olan askeri kanatları göz ardı etmek olmaz tabii ki. Böyle olunca haliyle, Breitling markası da bu askeri etkiye uzak kalmamış aksine aşırı özen göstermiş denilebilir. Özellikle askeri alanda faydalanılmak üzere ürettiği ve piyasaya sunduğu ürünlerini üstün teknolojik özelliklerle donatmışlardır.

  En sükse yapan örneği, radyo frekanslarını yakalayan ve koordinat gönderebilen saatler olarak ifade edilebilir. Bu üst düzey teknolojik özellike sayesinde, 2003 yılında İngiliz pilotlar Steve Brooks ve Hugh Quentin-Smith, Antartika kıtasında başlarına gelen helikopter kazasından sonra kısa sürede canlı olarak kurtarılabildiler. Bu özelliğin adı “Acil” olarak geçmektedir ve saati satın alan herkes, havacı veya denizci olması farketmeksizin, tüm kurtarılma masraflarını karşılayacağını taahhüt eden sözleşmeyi imzaladığı müddetçe bu hizmetten yararlanabilmektedir.

   

  Sponsorluklar ve Ortaklıklar

   

  2002 senesinde Breitling, Bentley Continental için özel bir saat dizayn ederek ortaklığa başladı ve bu ortaklık yıllar ilerledikçe çok prestijli bir hal aldı. Bunun dışında Breitling, havacılık ile ilgili girişimlere destek oldu. Yves Rossy, Breitling Jet Takımı, Breitling Wingwalkers, Reno Hava Yarışları’na 2002-2015 yılları arasında, Le Mans 24 saat yarışlarında boy gösteren Bentley takımına 2001-2003 yılları arasında destek verdi.

  Ayrıca, 2016 senesinden beri faaliyet gösterdiği ülke olan İsviçre’nin bayrak taşıyıcı havayolu firması olan Swiss Air ile anlaşması bulunmaktadır.

  2018 senesinde Ocean Conservancy isimli bir hayır kurumu ile okyanusların korunmasına katkı sağlamak için ortak çalışmalar yürütmeye başlamıştır. Bu manada, Outerknown isimli sürdürülebilir kıyafet tasarımcısı ve üreticisi bir marka ile de çalışmalar sürdürmektedir. 2019 senesinde Dünya Sörf Ligi ile resmi sponsor olarak ticari ilişkilerine başlamışlardır. Bunlara ilave olarak, Güney Afrika’da faaliyet gösteren bir hayır kurumu olan Qhubeka isimli firmayı da desteklemektedir.

   

  Satış ve Sonrası

   

  Satış sonrası 2 sene Uluslararası garantisi sunan markanın fiyatları tahmin edilebileceği üzere gerçek anlamda pahalıdır. Ülkemizde, 4.000 TL’den başlayan ve üç haneli rakamlara ulaşabilen satış fiyatları ile satılmakta olan marka sunduğu kalite, dayanıklılık, kullanım kolaylılığı, rahatlık ve şıklık sayesinde gelir seviyesi yüksek kesimlerce tercih edilmektedir lakin ülkenin ekonomik ortalaması ve markanın satış fiyatları göz önüne alındığında çok geniş kitlelere ulaşmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

  Ayrıca, sadece satış değil sonrasında da hizmet veren markanın dünyanın 1000 farklı noktasında servis hizmeti bulunmaktadır ve servislerinde yapılan mekanik işçilik ve hizmetlerine 5 sene garanti verilmektedir.

   

  Replika mı, Orijinal mi?

   

  Yüksek fiyatı nedeniyle tüm gelir gruplarınca satın alınması ve ulaşılması zor bir marka olan Breitling’in bu sebepten ötürü çok fazla sayıda imitasyon ürünü üretilmektedir ve dünya genelinde satılmaktadır. Daha önce belirtildiği üzere yüksek fiyatlı olmasından mütevellit original koleksiyonlara sahip olmak bazı kesimler için sadece hayalden ibaret olduğundan replika ürünler fazlaca rağbet görmektedirler.

  Replika ürünlerinde kalite yelpazesi çok geniştir tahmin edilebileceği üzere. Gerçekten kalitesiz olanından, A sınıfı kalite olarak tabir edilenden, çok kaliteli olanına doğru geniş yelpaze ile sektörün her alanında boy gösteren replika ürünler kıyaslandığında, original ürünlere göre çok daha uygun ve daha çok kişinin satın alabileceği fiyatlara satılmakta olduğu fark edilecektir. Bu noktada da, replika saatlerin kalitesine göre fiyatının belirlendiği gözardı edilmemelidir. Gerçekten kaliteli, A kalite veya 1.sınıf kalite olarak tabir edilen replika ürünlerin fiyatları, kalitesiz veya kalite seviyesi nispeten düşük olanlara göre, her ne kadar daha yüksek olsa da, orijinal üretimlerle arasında fiyat açısından dağlar kadar fark bulunduğu aşikardır.

Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4