Tüm Türkiye’ye Kapıda Ödememiz mevcuttur.

Detaylı Filtre

Markalar
Stok Durumu
Fiyat Aralığı

  Day-Date Eta Saat


 • Rolex markasını illaki hepimiz biryerlerden duymuşuzdur. Dünya çapında her gün 2000 den fazla saat üreten ve yıllık 7 milyar doların üzerinde satış yapan ünlü bir saat firmasıdır. İsviçreli saat firması 1905 yılında Hans Wilsdorf ve Alfred Davis tarafından kurulmuştur. Başlangıçta Londra’da kurulmuş olan firma günümüzde İsviçre merkezli çalışmaktadır. Dünyanın en güçlü markaları arasında üst sıralarda bulunan Rolex ilk kurulduğu zaman farklı bir isimle kurulmuş olup, İsviçreye taşındığı zaman Rolex ismini almıştır. Rolex, sadece ürettiği kaliteli saatler ile değil, sponsorluk yaptığı birçok etkinlik ile de adından sıklıkla söz ettirmektedir.

   

  Golf, tenis, yatçılık gibi üst düzey sporlara sponsor olmuştur. Kalite denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi Rolex’ tir. Markanın ilk ürettiği saatlerde Rolex yazmıyordu onun yerine markanın ilk adı olan “W&D” damgası bulunmaktaydı. Wilsdorf sadece elit kesime değil, orta sınıfa da hitap eden saatler üretmek istiyordu. Hans Wilsdorf 1960 yılında vefat etmiştir ancak vefat edene kadar kaliteli işçiliğinden ödün vermeyerek firmayı zirveye taşımıştır. Birçok sosyal sorumluluk projesinde yer alan Wilsdorf kendisi öldüğü zaman tüm hisselerinin ve yıllık kâr payının bir kısmını vakfa bırakılacağını duyurdu. Rolex zaman içinde birçok kesime hitap eden saatler üretmiştir. Ürettiği bu saatler çeşitli takma isimler almıştır. Bu isimler şunlardır;

   

  Rolex’in birbirinde şık modelleri ve onlara verilen isimleri saymış bulunmaktayız. Şimdi ise bu modeller arasından Elitlerin saati diye adlandırılan Day Date modelini tanıyalım ve Day Date modelinin replika ile ilişkisini öğrenelim.

   

  Rolex Day-Date Modeli

   

  Rolex Day Date modeli devlet başkanlarının saati olarakta bilinmektedir. Altın ya da platinden yapılan Rolex Day Date modeli tarih ve gün göstergesi olan ilk saattir. “President Watch”ı aralarında Lyndon B. Johnson’ın da bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri baikanları kullanmaktadır. Day Date modeli kadranında haftanın günlerini ve tarihi aynı anda gösteren ilk kol saatidir. Hans Wilsdorf Day Date modelini ilk defa 1956 yılında satışa sunmuştur. Rolex yaptığı bu yenilikle saat üretiminde öncü bir şirket olduğunu yeniden göstermiş oldu. Bu saat 18 ayar altın ya da pilatinden yapıldığı için elitlerin saati sıfatını hak etmektedir.

   

  Başkan saati olarak da bilinen Day Date modelinin bileziği yarım dairesel üç parçalıdır ve Day Date modeli için özel olarak geliştirilmiştir. Rolex President ismiyle de bilinen bu saat sadece devlet başkanları içerisinde sevilen bir model değildir: Oyuncular, Ünlüler ve Finans yöneticileri de bu şık ve eşsiz tasarımlı saatleri bileklerinde beğeniyle taşımaktadırlar. Dünyanın önde gelen birçok siyasetçisi ve karar alıcıları Rolex’in Day Date modelini tercih etmektedirler. Başkan saati veya elitlerin saati olarak bilinen bi saat prestiji, lüksü ve iktidarı bünyesinde barındırmaktadır. Rolex firmasının istikrarlı marka politikası ve modelleri sayesinde bu saatler aynı zamanda iyi bir yatırım aracı olarak da görülmektedir. Sadece devlet adamlarının ve ünlükerin değil koleksiyonerlerin de gözbebeği niteliğindedir.

   

  Merkezi Cenevre’de bulunan Rolex, saat kasasını ve president bileziğini sadece altından ya da platinden üretmiştir. Saatin markörleri markörleri 18 ayar altından imal edilmiş olup yıllarca kararmadan işlevini sürdürebilmektedir. Rolex firması tasarıma çok önem vermektedir ve saatlerin kadranlarını değişik renklerde tasarlamakla kalmayıp aynı zamanda kadranları neredeyse tamamen el işçiliği ile süslerler. Kadanlar çeşitli renklerde üretilmiş olup tercih kullanıcıya sunulmuştur. Bu renk seçenekleri ise; Yeşil, mavi, buz mavisi, siyah, turuncu ya da kahverengidir. Bununla birlikte sedef rengi kadranlar da saat severler tarafından beğeniyle karşılanmaktadır. 1970’li yıllar ve 1980’lerde üretilen Day Date modellerinde parlak renklerin kullanıldığı “Stella kadranlar” çok tercih edilmektedir. Stella kadranların adını nereden aldığı tam olarak bilinmemektedir.

   

  1. Teoriye göre Amerikalı sanatçı Frank Stella’dan almaktadır. Kadran üzerinde yer alan desenler Stellanın çok renkli sanat eserlerine benzemektedir. Diğer teori ise saatin kadranlarının bir yıldız gibi parlamasından dolayı Latince de yıldız anlamına gelen Stella kelimesi kadranlara isim vermektedir. Piyasaya sunulan ilk Day Date modelinde 1030 mekanizması kullanılmıştır ve bu mekanizma otomatik bir mekanizmadır. Tarih halkasının üzerinde haftanın günlerini gösteren bir mekanizma bulunmaktadır. Saat içerisine 7 adet küçük pencere yerleştirilmiştir. Bunlar her gün saat 12’de günün tarihine denk gelen haftanın gününü tam olarak gösterebilecek bir biçimde yerleştirilmiştir. Day Date modelinin günümüzde çıkan geliştirilmiş tasarımında haftanın günlerini 25 farklı dilde takip etme olanağı sağlanmıştır. Ayrıca saat 3 yönünde saat camının içerisine yerleştirilmiş ünlü büyüteç yer almaktadır. Rolex yeni tasarımlarında tarih işlevine daha çok önem vermektedir.

  Day Date modelinin ilk versiyonlarında tarih değişimi sırasında dönüş değeri normalden daha düşük seviyeye düşekteydi. Yeni versiyonundaki mekanizma sayesinde nu sorun da ortadan kalkmıştır. 1970’li yıllarda mekanizmalar üzerine yapılan iyileştirme ve geliştirme çalışmaları devam etmiştir. 1972 yılından itibaren kullanılan 1556 numaralı mekanizma içerisinde sanıye durdurma özelliği de bulunmaktaydı. Bu mekanizma sayesinde saniye hesabı gibi ince ayarlar da yapılabilmekteydi. Aynı zamanda Rolex, 1970’li yılların sonuna doğru hızlı tarih ayarlama işlevi de bu mekanizmaya eklenmiştir. Tepeyi yarıya kadar çekecek şekilde tarih ve haftanın günlerini ayarlamayı sağlayan bu yenilik Rolex’in Day Date modelinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır.

   

  Day Date Model Saatlerde Öne Çıkan Özellikler

   

  Rolex, Day Date modelinin tarih ve günü gösteren ilk otomatik mekanizmalı kol saati olması

  Bu saatlerin sadece 18 ayar altından ya da platinden üretilmiş olması

  John F. Kennedy ve Fidel Castro gibi ünlü devlet adamlarının bu saati beğenerek kullanmaları

  Bu saat için özel olarak yapılmış olan üç sıralı presiden bilezik bulundurması

  Day Date modelleri yüksek kaliteli Rolex kronometre mekanizmaları ike donatılmıştır. Bu mekanizma 3255 mekanizmasıdır.

   

  Replika Sektöründe Day Date Tasarımlar

   

  Replika sektörü giderek gelişmekte olan bir sektördür. Rolex saat kullanmak imkankarın sınırsız olduğu bir dünyaya adım atmak gibi bir durumdur. Rolex saatleri öncülerin, sanatçıların, dağcıların, sporcuların ve vizyonerlerin bileklerinde rahatlıkla görebilirsiniz. En yüksek dağların zirvesinden en derin okyanuslara kadar yapılan yolculuklarda başarısını ve kalitesini tanımlamış olan bu saatler hem orijinal dünyasında hem de replika sektöründe çok satan saatlerdir.

   

  Replika sınıfının en kaliteli ürünlerinden birisi de Rolex saatlerdir. Bu saatler pahalı saatler oldukları için herkes tarafından satın alınamamaktadır. Bu durumla birlikte replika sektörüne ilgi giderek artmaktadır. Replika Rolex ürünleri de orijinal rolexler kadar kaliteli olup teknik özellikler bakımından aynı üretilmiştir. Rolex saat almak isteyip alamayanlar gönül rahatlığıyla Replika Rolex saatleri tercih edebilirler.

Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4